Základná škola
Chmeľov

Základná
škola
Chmeľov

Aktuality

 




 



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obsah :

  POPPINS – podporný program pre pomoc v učení sa žiakom z MRK. (viac...)
            
Potulky za históriou

Ďalší krok v potulkách za históriou

Monitor - celoslovenské testovanie žiakov 9. ročníkov

Školský projekt Comenius 1 " Vlak priateľstva "

Školský projekt Comenius 1 - záver 6. - 8. 5. 2009 v Chmeľove   

   (fotogaléria)

Článok v regionálnych novinách Korzár 7.5.2009

Žiaci z Chmeľova spoznávali históriu (prečítajte si článok v KORZÁRI) ( alebo

      v Prešovskom VEČERNÍKU )    

 

 

Potulky za históriou

 

Pri potulkách  na internete, ktorý je už samozrejmosťou aj na našej škole, sme našli zaujímavú vec. Bola to diskusia o tom, či v obci Chmeľov bol alebo nebol hrad. Istý obyvateľ obce písal:“ Som obyvateľom obce Chmeľov, no na svoju hanbu mám chabé znalosti z histórie mojej dediny. Rad by som sa o nej dozvedel niečo viac, je možné, aby ste mi poslali informácie ktoré mate, na môj mail? Za pochopenie ďakujem.“

Pri prečítaní tejto diskusie, sme pochopili úmysel našej pani riaditeľky Mgr. Ireny Vereščákovej, ktorá nám navrhla projekt „Poznaj históriu svojho regiónu.“ Bolo to na začiatku teraz už minulého školského roka. Jej výzva našla odozvu najmä medzi žiakmi ôsmeho a deviateho ročníka, ktorých organizačne podchytil pán učiteľ dejepisu Mgr. Pavol Zajonc. Od slov nebolo ďaleko k činom. Rozdelili sme si úlohy a „pátranie“ sa začalo. Treba povedať, že náš región to sú mimo obce Chmeľov aj všetky spádové obce, ktoré patria do spoločného školského obvodu, Podhrabina, Pušovce, Čelovce, Proč, Šarišská Trstená, ale aj iné. Práve v tých sme začali a Chmeľov si nechávame na záver.

Postupne sme po skupinách navštevovali obecné  a farské úrady. Všade sme sa stretli s veľkou ochotou ich správcov. Nazbierali sme veľa materiálov, ktoré sme usporiadali do menších aj väčších prezentácii, a vystavili ich v priestoroch školy, aby sa mohli o získaných dokumentoch dozvedieť všetci naši spolužiaci. Využívali sa aj na vyučovacích hodinách.

Najzaujímavejší bol záver školského roka. Najaktívnejší z nás sa na sviatok sv.. Petra a Pavla spolu s pani riaditeľkou a niektorými pánmi učiteľmi zúčastnili záverečnej akcie tohto projektu. v tomto školskom roku. Navštívili sme obec Čelovce, Proč a Pušovce. Bol to fantastický celodenný výlet spojený s pešou túrou. Začalo sa to svätou omšou v rímskokatolíckom kostole v Čelovciach, ktorá slúžil vdp. farár Štefan Farkaš. Po nej sme v kostole zostali a pán farár nás zoznámil podrobnejšie s interiérom kostola a históriou farnosti. Pridal sa aj pán starosta Štefan Gdovin, ktorý hovoril o výstavbe kostola  a pozval nás všetkých na obecný úrad. Tu sme sa dozvedeli viac o 650 ročnej histórii obce. Nedali sa zahanbiť ani naši spolužiaci, ktorí mali na starosti túto obec. Ukázali p. starostovi svoje projekty a doplnili ich aj ústne. Pán starosta dal každému propagačné materiály obce, ktoré boli vydané k 650. výročiu prvej písomnej zmienky o obci. Potom sme ešte navštívili evanjelický kostol a miestny cintorín so zaujímavou hrobkou.

Naša cesta za históriou pokračovala v obci Proč a Pušovce. V obidvoch nás sprevádzal aj pán farár Š. Farkaš.

Záverom sa chceme poďakovať všetkým ktorí sa nám venovali a ponúkli nám prežitie krásneho dňa, počas ktorého sme poznali omnoho viac než by sa to dalo v školskej lavici. Až náš projekt dokončíme, chceli by sme ho vydať v podobnej knižočke ako v Čelovciach. Veríme, že nájdeme aj sponzora.

 

 

Účastníci projektu

ZŠ Chmeľov

 


 

Príspevok bol uverejnený v Prešovskom Večerníku 26.júla 2006     Niektoré články z predchádzajúcich 5 dní

 

Ďalší krok v potulkách  za históriou

 Tak ako na konci školského roka na sviatok Svätého. Petra Pavla sme začali putovanie za históriou nášho regiónu, deň pred sviatkom Sedembolestnej Panny Márie  - Patrónky Slovenska, sme v ňom pokračovali. Skupina „bádateľov“ zložená so žiakov 8. a 9. ročníka sa  tentokrát vybrala po trase Šarišská Trstená, Chmeľovec, Podhorany, Kapušany pri Prešove. Opäť nás sprevádzala pani riaditeľka Mgr. Irena Vereščáková a pani učitelia Mgr. B. Štefániková, Mgr. A.Šamudovská a Mgr. Pavol Zajonc, garant projektu.

Hneď na úvod treba povedať, že najzaujímavejšie to bolo hneď v prvej obci. Zažili sme krásne prekvapenie na Obecnom úrade v Šarišskej Trstenej, kde nás privítala pani Gabriela Žulková, pracovníčka obecného úradu a zároveň obecná kronikárka. Takú krásnu kroniku akú nám pani kronikárka ukázala, len tak ľahko neuvidíte. A nielen to. Ku kronike patrí kopa dokumentov z histórie obce. Dalo by sa v nich kochať celé hodiny, ba aj dni. Samozrejme, pani kronikárka nám odpovedala aj na mnohé naše zvedavé otázky. Prekvapili nás aj naše spolužiačky, Mária Žulková a Simona Viazanková, rodáčky z tejto obce, ktoré nás oboznámili s niektorými  udalosťami z histórie obce. Môže byť na nich pán starosta Jaroslav Fogáš hrdý. Dozvedeli sme sa od nich aj to, že v obci žije 85 ročný pán Ján Kendra, ktorý bol účastníkom 2.svetovej vojny a ako pamiatka mu ostala črepina v tele. Náhoda bola, keď sme ho pri odchode z obecného úradu stretli a chvíľu porozprávali. Prijatie na obecnom úrade a množstvo zaujímavých rozprávaní a dokumentov nás tak zaujali, že sme zabudli na čas a tak si po nás prišiel vdp. farár Ing. Mgr. Ján Maňko, ktorý sa nás nemohol dočkať v kostole. Tak sme sa teda rýchlo presunuli do kostola Krista Kráľa, ktorý bol postavený 1970, ale základný kameň bol položený za éry Alexandra Dubčeka.

Bolo to miesto ďalších krásnych zážitkov. Okrem iného sme sa od pána farára dozvedeli, že z tejto obce pochádzal kňaz Mons. Štefan Fogáš, ktorý študoval v Ríme a  bol prvým Slovákom v diplomatických službách Svätej Stolice. Pôsobil napríklad v Bagdade. Zomrel v roku 1974 v Paríži. Jeho želaním bolo, byť pochovaný v rodnej obci. Nesplnilo sa mu. Z letiska v Prahe ho vrátili ako nežiaduceho. Preto ho pochovali v Ríme. Nechceli ho za živa ani po smrti. Smutné.

Naše tváre rozjasnil náš spolužiak ôsmak Jožko Viazanko, ktorý sa predstavil ako skúsený organista a predviedol nám svoje umenie. Pridali sa k nemu spolužiačky z miestneho cirkevného zboru. Bolo vidieť, že sú zohraní a robia radosť ľuďom na bohoslužbách. Takí mladí a už organista! Určite sa za nim teraz budú viac obracať aj tie dievky, čo to nevedeli. Putovanie za históriou je krásne. Kam sa hrabú učebnice.

V Šarišskej Trstenej bolo krásne, ale museli sme pokračovať v putovaní. Zastavili sme sa v Chmeľovci v a prezreli si miestny evanjelický kostol  Milo  nás prijali aj v Podhoranoch a Kapušanoch pri Prešove, ale o tom inokedy.

Účastníci projektu
               ZŠ Chmeľov

Príspevok bol uverejnený v Prešovskom Večerníku 5.októbra 2006     Niektoré články z predchádzajúcich 5 dní
             

 

 

 

 

MONITOR 9  v školskom roku 2006 -2007
 

Predmet

Celoslovenský priemer

Náš priemer Rozdiel
Slovenský jazyk

67,1 %

69,7 %  + 2,6 %
Matematika

61,2 %

69,7 %   + 8,5 %


TESTOVANIE 9-2009
v školskom roku 2008 -2009

Predmet

Dosiahnutý
priemer

Šk.rok
2006/2007
Slovenský jazyk

72,7 %

69,7 %
Matematika

75,0 %

69,7 %

Za 3 roky

Predmet

Dosiahnutý priemer

Dosiahnutý priemer Dosiahnutý priemer

Šk.rok
2008/2009

Šk.rok
2007/2008
Šk.rok
2006/2007
Slovenský jazyk

72,7 %

63,9 % 69,7 %
Matematika

75,0 %

60,3 % 69,7 %